- przez admin
Zdrowy wzrok a profilaktyka oczu
Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka, oko kształtuje się już we wczesnym rozwoju prenatalnym. Nawet w życiu płodowym oko ludzkie reaguje na ostre światło, które dociera do dziecka przez powłoki brzuszne matki. Nie raz jest widoczne w czasie badań ultrasonograficznych jak malutki człowiek próbuje zasłonić oczy lub zwyczajnie odwraca głowę od źródła światła. Oko jest narządem receptorowym dzięki, któremu odbieramy bodźce świetlne. Przez całe życie pomaga nam funkcjonować w otaczającym nas świecie. Każde oko człowieka widzi troszkę inny obraz, który jak w komputerze scalany jest w odpowiedniej części naszego mózgu. Pierwsze odbierane obrazy przez dziecko są niewyraźne ze względu na okres przystosowawczy do nowych warunków oraz jeszcze nie doskonałą umiejętność przetwarzania informacji. Z czasem oko doskonali swe umiejętności, rekordziści potrafią rozróżnić nawet pięćset tysięcy kolorów, niestety nazwać tylko dwieście. Aby dobrze widzieć konieczna jest odpowiednia profilaktyka oczu.
Dzieci są szczególnie narażone
Ludzkie oko rośnie do około osiemnastego roku życia, wraz z wiekiem starzeje się co powodować może zaburzenia widzenia, dlatego istotne jest dbanie o zdrowie oczu. Profilaktyka oczu obejmuje działania specjalistyczne oraz takie który każdy z nas może wykonać samodzielnie, a co może być powodem do dalszych badań czy leczenia. Do samodzielnych działań należy zaliczyć baczną obserwację dziecka już od najmłodszych lat wręcz od samego urodzenia. Nawet taki malutki osesek może dawać sygnały świadczące o uszkodzonym narządzie wzroku. Niepokoić nas powinno brak reakcji noworodka na światło dzienne lub światło sztuczne jakiego używamy do oświetlania domów.
Jeśli noworodek nie próbuje odwrócić główki w oświetlonym pomieszczeniu należy jeszcze baczniej zacząć jego obserwację. Czy reaguje w jakikolwiek sposób na zapalnie lampki nocnej kiedy jest ciemno? Jeżeli zaobserwujemy coś niepokojącego należy zgłosić to lekarzowi pediatrze, który podejmie stosowne kroki. Niedopuszczalne jest, a wręcz groźne dla zdrowia oczu tak małego człowieka jest kierowanie ostrego światła w kierunku jego właśnie oczu. Może to prowadzić do uszkodzenia oka. Należy unikać również lamp błyskowych przy fotografowaniu noworodków i małych dzieci. Wszelkie obserwacje należy dokonywać przy świetle dziennym lub sztucznym o umiarkowanym natężeniu.
Zez – powszechna wada
Kolejną wadą wzroku, którą możemy samodzielnie zaobserwować jest popularny zez. Wada ta charakteryzuje się niesymetrycznym ułożeniem źrenic względem siebie. Zez może mieć dwie formy: rozbieżny kiedy źrenice skierowane są na zewnątrz oczodołów, twarzy oraz zbieżny kiedy to źrenice skierowane są do wewnątrz, jakby dziecko patrzyło na czubek własnego nosa. Czasem zez dotyka tylko jednego oka, które porusza się niesymetrycznie względem tego prawidłowego. Na wczesnym etapie rozwoju, w niemowlęctwie i wieku przedszkolnym jest to w miarę naturalne. Niepokoić nas może około trzeciego – czwartego roku życia. Jednak wadę tę skonsultować należy z lekarzem niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Pozwoli to na wczesne podjęcie leczenia i korektę wzroku oraz prawidłowe widzenie.
Uważaj na zagrożenia
Oko dziecka jest bardzo delikatne i może łatwo ulegać uszkodzeniom również tym mechanicznym, dlatego należy dbać o higienę wzroku. Unikać ostrego światła przede wszystkim słonecznego, ze względu na groźne promienie UVA. Opóźnienie kontaktu z telewizją i monitorami komputerów, które potrafią uszkadzać wzrok dziecka (nawet przez zamknięte powieki) poprzez nieprzyjazną częstotliwość niemiotanego przez nie światła. Na dobry wzrok u naszego dziecka wpływ ma również zdrowa i zbilansowana dieta bogata w witaminy A i E. Jak widać na zdrowie oczu ma wpływ wiele czynników, ale profilaktyka oczu największy.]]>