Jan Blog

Lokalny blog o tym co ważne i ciekawe

Istotne aspekty przy czyszczeniu elewacji budynków

Istotne aspekty przy czyszczeniu elewacji budynków

O każdy budynek nieważne z jak najlepszych materiałów byłby wykonany należy systematycznie dbać. Prezentacja całości zaraz po zakończeniu budowy wygląda profesjonalnie i elegancko. Jednak z czasem całość zaczyna porastać grzybem i staje się wyblakła. Nie jest to kwestia związana z odnowieniem elewacji, lecz bardzo często wystarczy ją jedynie wyczyścić.

Stopień zabrudzenia, a elewacja budynku

Trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na aspekty, które wpływają na stopień zabrudzenia plus tempo, z jakim do nich dochodzi. Część czynników jest w stanie przyśpieszyć tempo pojawienia się plam, a część z nich spowolni pojawienie się ich. Główny element, jaki ma wpływ na stopień zabrudzenia to usytuowanie samego domu. W momencie, kiedy mieszkamy obok np. kilku pól na wsi to, a i owszem jest to duża zaleta, gdyż mamy dostęp do swojego gospodarstwa jednak paląc w piecu zanieczyszczenia przenosimy nie tylko na swoje podwórko, lecz także warzywa, a pracując w polu ziemia, piasek, czy skoszone odpadki osiadają się na naszej elewacji powodując, że całość z czasem traci na estetyczności.

Wilgoć

Domek w lesie, czy nad wodą to jedno z marzeń wielu z nas. Jednak istnieje jedna znacząca wada, która sprawia, że mieszkanie obok takiego zbiornika to nie do końca jest dobry pomysł. Mianowicie jest to idealne środowisko do rozwoju grzybów oraz różnego rodzaju glonów.

Samodzielne mycie, czy przy pomocy specjalisty?

Czyszczenie elewacji to nie lada wyzwanie szczególnie tej, która znajduje się na zewnątrz, gdy jest to swego rodzaju wizytówka naszego budynku. Wybierając zły sprzęt lub nieodpowiednią metodę jesteśmy w stanie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Może więc warto zatrudnić fachowca? Odpowiadamy na to pytanie. Odpowiedź ta zależna jest od wielu czynników takich jak: stopień zabrudzenia oraz metoda czyszczenia jaką chcemy zastosować. Niektóre czynności powinien wykonać fachowca (np. SAW BUD), gdyż przysłowiowy amator nie mając dostępu do określonego sprzętu uszkodzi jedynie powierzchnie.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na cenę, a w szczególności na jej wysokość. Zależna jest ona przede wszystkim od rodzaju czyszczonej przez nas powierzchni, jej wielkości, a także od stopnia zabrudzenia.

Mycie elewacji, a środki chemiczne

Rodzaj mycia domowej elewacji musi być dostosowany do rodzaju zabrudzenia równoznaczne jest to, z tym że wybór tej jedynej odpowiedniej będzie zależał od tego, czy chcemy usunąć zwyczajny kurz, brud, czy będą to jednak grzyb, pleśń, czy też glony. Warto również zaznaczyć, że czynność tą wykonuje się raz na kilka lat i nie powinna być ona nieprzemyślana. W razie wątpliwości zwróćmy się więc z prośbą o pomoc do mykologa budowlanego, gdyż z innej metody korzysta się w przypadku klinkieru, a z innej w momencie styczności z elewacją otynkowaną.

Dodatkowo nie każdy rodzaj tynku będziemy w stanie umyć. Jaki środek, więc powinniśmy wybrać do mycia elewacji? Najmniejsze zabrudzenia bez problemu będziemy w stanie usunąć wykorzystując do tego celu myjkę ciśnieniową. Niestety mimo wszystko spotkamy się z zabrudzeniami, które tak łatwo nie zejdą z elewacji i będziemy musieli sięgnąć po określone środki chemiczne. Uwaga wszystkie tego typu specyfiki szczególnie te do usuwania graffiti są żrące warto więc zaopatrzyć się w rękawiczki, okulary ochronę i maseczkę z filtrem. Najczęściej przy usuwaniu zabrudzeń z elewacji korzysta cię z płynów Karcher. Jednak w przypadku oleistych plam i sadz lepiej skorzystać z mydła malarskiego, gdyż są to plamy, które nawet zalane innym środkiem i mocno szorowane nie będą chciały zawsze zejść.

Powrót na górę