Informacje

Sakramenty

Wspólnoty

   

Jubileusz ks.Bosko

   

LOTS

   

GTS

   

Salezjanskie SWM
Salezjanskie SWM
Dominik Savio


Ogłoszenia parafialne - 2014r.

NIEDZIELA WIELKONOCNA 20.04.2014

Drodzy Parafianie i Goście!

Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nas swoją mocą i pokojem, a radość płynąca z doświadczenia tego, że zostaliśmy odkupieni, niech towarzyszy wszystkim naszym działaniom. Niech nasze życie będzie nieustannym świadectwem dawanym Temu, który w nas pokonuje wszelkie zło i grzech i prowadzi nas do zwycięstwa.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy pogodnego i pełnego Bożego błogosławieństwa przeżywania nie tylko tych świątecznych dni, lecz całego okresu paschalnego.

Do życzeń dołączamy dar naszej modlitwy.

Ks. Proboszcz oraz Salezjanie ze Wspólnoty św. Jana Bosko

 1.  
  Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Kierujemy słowa serdeczne podziękowania Parafianom za złożone życzenia świąteczne i pamięć w modlitwie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniali się do tego, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała piękną i godna oprawę. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali Ołtarz Wystawienia ( Ciemnicę) i Grób Pański, dziękujemy Liturgicznej Służbie Ołtarza, zespołowi muzycznemu „Przymierze”, chórowi, grupom adorującym Najświętszy Sakrament, orszakowi procesyjnemu oraz wszystkim, którzy pomagali w tych ostatnich dniach. Bóg zapłać.
 2.  
  Jutro, 21 kwietnia, Wielkanocny Poniedziałek, rozkład Mszy świętych niedzielny. Taca przeznaczona jest na kształcenie w diecezji oraz na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 3.  
  W tym tygodniu w liturgii trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, a to oznacza, że przez kolejnych osiem dni będziemy świętować uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego też liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, przypadająca 23 kwietnia, została w tym roku przeniesiona na 28 kwietnia, już po zakończeniu oktawy Wielkanocy. Z tego samego powodu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, ponieważ uroczystości znoszą ten obowiązek.
 4.  
  Przygotowujemy się w Kościele na duchowe przyjęcie radosnej nowiny, że nasz rodak bł. Jan Paweł II w przyszłą niedzielę zostanie wyniesiony do grona świętych. Serdecznie zapraszamy do duchowego odnowienia się i przygotowania się na kanonizację.
 5.  
  W środę, 23 kwietnia, Msza święta o godzinie 18.00 zostanie odprawiona w intencji Solenizantów tego tygodnia: Ks. Proboszcza Jerzego, Ks. Jerzego Królaka i Ks. Marka Barejko. Po Mszy złożymy życzenia Solenizantom.
 6.  
  W najbliższy piątek, 25 kwietnia, w Oktawie Wielkanocy, od godziny 8.00 odwiedzimy chorych w parafii z Komunią św. wielkanocną, w związku z tym nie będzie odwiedzin w I Piątek maja.
 7.  
  W piątek, 25 kwietnia, odbędzie się zakończenie zajęć dla klas III Liceum Salezjańskiego. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w kaplicy parafialnej o godzinie 16.00.
 8.  
  Nabożeństwo Uwielbienia Jezusa zostanie odprawione w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 20.00 w naszej kaplicy parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian, a szczególnie młodzież. Uwielbienie zakończymy Apelem Jasnogórskim ok. godziny 21.00.
 9.  
  W najbliższy piątek, 25 kwietnia, w Oktawie Wielkanocy, od godziny 8.00 odwiedzimy chorych w parafii z Komunia św. wielkanocną, w związku z tym nie będzie odwiedzin w I Piątek maja.
 10.  
  Wszystkim Parafianom i Gościom przebywającym na terenie naszej parafii życzymy radosnego świętowania Zmartwychwstania Chrystusa.
 11.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia, a szczególnie Ks. Markowi Chmielewskiemu, Inspektorowi Prowincji św. Wojciecha, ks. Proboszczowi Jerzemu, ks. Jerzemu Królakowi i ks. Markowi Barejko, życzymy wielu łasko od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych. Dołączamy dar modlitwy.


NIEDZIELA PALMOWA - 13.04.2014

 1.  
  Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najważniejszy okres naszych przygotowań do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu, uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, aby wzmacniać naszą wiarę i coraz pełniej i bardziej świadomie przeżywać największe wydarzenie w historii zbawienia. Dzisiaj Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i z kazaniem pasyjnym o godzinie 17.15.
 2.  
  Dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączny się modlitewnie z młodymi, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Bogiem.
 3.  
  W Wielki Poniedziałek, 14 kwietnia, rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne dla Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego. Prośmy o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego dla Ks. Rekolekcjonisty Remigiusza Szauera oraz dla wszystkich uczniów.
 4.  
  Rozpoczyna się Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. Msza święta o godzinie 18.00. Po Mszy adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele do godziny 22.00.
 5.  
  Adoracja w kościele rozpocznie się Jutrznią o godzinie 7.00. Liturgia Wielkiego Piątku o godzinie 18.00, a nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godzinie 15.00.
 6.  
  Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie.
 7.  
  W noc, z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, zapraszamy do naszego kościoła na całonocne czuwanie przy Grobie Pańskim. Będzie to okazja do medytacji, refleksji nad tekstami biblijnymi, śpiewów wielkopostnych, Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Przez całą noc będzie dyżur w konfesjonale. Czuwanie rozpoczniemy o godzinie 22.00, a zakończymy Jutrznią o godzinie 6.00 rano.
 8.  
  Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów od godziny 10.00 do 17.00 i będzie się ono odbywało co pół godziny pod chórem w nowym kościele. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji.
 9.  
  W Wielką Sobotę o godzinie 20.00 rozpoczynamy Wigilię Paschalną. Wigilia Paschalna rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia.
 10.  
  Spowiadamy w Wielki Piątek od godziny 7.00 przez cały dzień i noc, a w Wielką Sobotę od godziny 7.00 do 17.00.
 11.  
  W Niedzielę Zmartwychwstania, 20 kwietnia, ceremonie rozpoczynają się o godzinie 6.00. Procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Prosimy o przygotowanie procesji rezurekcyjnej, o zorganizowanie asysty do niesienia baldachimu, feretronów i poduszek.
 12.  
  W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, rozkład Mszy niedzielny. Tego dnia taca przeznaczona będzie na kształcenie w diecezji i na KUL.
 13.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
 14.  
  W minionym tygodniu odeszła do Boga:
  Śp. Franciszka Krych, żyła 88 lat, zam. Piła, ul. Rogozińska 23
  Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.


V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 6.04.2014

 1.  
  Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w naszej parafii REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Msze święte - w poniedziałek, wtorek i środę - z naukami rekolekcyjnymi o godzinie: 7.00, 10.00, 18.00 i 19.15. Prosimy o pomoc w przywiezieniu osób starszych i chorych we wtorek, 8 kwietnia, na Msze świętą o godzinie 10.00, na której udzielimy Sakramentu Chorych. Wcześniej okazja do spowiedzi od godziny 9.30. Módlmy się o potrzebne łaski i światło Ducha Świętego dla Ks. Rekolekcjonisty Sebastiana Połońskiego oraz dla wszystkich Parafian.
 2.  
  Dzisiaj o godzinie 17.15 Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i z kazaniem pasyjnym.
 3.  
  Taca zbierana w poniedziałek, wtorek i środę przeznaczona jest jako wynagrodzenie dla Ks. Rekolekcjonisty Sebastiana.
 4.  
  W czwartek, 10 kwietnia, w kościele św. Rodziny w Pile zostanie odprawiona Msza święta w 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 74. rocznicę zbrodni katyńskiej. Po Mszy planowane jest przejście wiernych na Plac Zwycięstwa i złożenie pod figurą Bł. Jana Pawła II kwiatów i zapalonych zniczy. Wszystkich parafian serdecznie zapraszamy .
 5.  
  W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej: dla dzieci o godzinie 16.40 i dla dorosłych o godzinie 17.30. Nie będzie Drogi Krzyżowej dla młodzieży ze względu na nabożeństwo w mieście.
 6.  
  W piątek, 11 kwietnia, o godzinie 19.00 sprzed kościoła św. Stanisława Kostki rozpocznie się Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami Piły. Drogę Krzyżową poprowadzi Ks. Bp Paweł Cieślik. Uczestników prosimy o zabranie zniczy nagrobnych.
 7.  
  W sobotę, 12 kwietnia, o godzinie 15.00 w kaplicy parafialnej odbędzie się spowiedź dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej.
 8.  
  Do Niedzieli Palmowej można składać do wystawionego kosza trwałe produkty żywnościowe. Z tych produktów Caritas Parafialna pragnie przygotować paczki świąteczne dla biednych i potrzebujących rodzin z naszej parafii. Dziękujemy za pomoc i okazany dar serca.
 9.  
  REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE dla Zespołu Szkół nr 1 odbędą się od 9 - 11 kwietnia 2014r. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Sebastian Połoński, salezjanin.
 10.  
  Serdecznie zapraszamy na koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej POZNAŃSKIE SŁOWIKI, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 kwietnia, o godzinie 19.00 w kościele św. Rodziny w Pile. Wstęp wolny.
 11.  
  Msza św. oraz nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej odbędzie się w kościele pw. Św. Rafała Kalinowskiego na osiedlu Zielona Dolina, w najbliższą sobotę, 12 kwietnia, o godzinie 18.00. Po nabożeństwie spotkanie w salce. Serdecznie zapraszamy wszystkich noszących szkaplerz. Szczegóły na ulotkach( przy wyjściu z kocioła)
 12.  
  Za tydzień Niedziela Palmowa, otwierająca ten okres Wielkiego Tygodnia, w którym uobecnia się męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Na początku liturgii zostaną poświecone palmy, które przypominają nam uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.
 13.  
  W przyszłą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży.
 14.  
  W niedzielę, 13 kwietnia, obchodzi swoje imieniny nasz współbrat Ks. Przemysław Cholewa. Msza święta w intencji Solenizanta zostanie odprawiona w niedzielę o godzinie 9.30. Po Mszy świętej złożymy życzenia Ks. Przemysławowi.
 15.  
  W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone będą na budowę kościoła.
 16.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia , a szczególnie Ks. Przemysławowi, życzymy wielu Łąsk od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
 17.  
  W minionym tygodniu odeszły do Boga:
  śp. Irena Lechowicz, żyła 92 lata, zam. Piła, ul. Srebrna 2
  śp. Janina Jaworska, żyła 91 lat, zam. Piła, ul. Rogozińska 29
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 30.03.2014

 1.  
  Dzisiejsza, czwarta niedziela Wielkiego Postu zwana jest niedzielą radości, od łacińskiego słowa: „laetare”, którym rozpoczyna się antyfona na wejście. Radość w Wielkim Poście nie wypływa z faktu, że kończy się okres pokuty, lecz w połowie tego okresu Kościół chce nam przypomnieć, że mimo doświadczanych trudności mamy się radować z nadchodzącego zbawienia.
 2.  
  Dzisiaj o godzinie 17.15 Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i z kazaniem pasyjnym.
 3.  
  We wtorek, 25 marca, Kapituła Generalna obradująca w Rzymie wybrała na nowego przełożonego generalnego i następcę Ks. Bosko ks. Ángela Fernándeza Artime, dotychczasowego inspektora w Argentynie. Ks. Ángel urodził się 21 sierpnia 1960 r. w Gozón-Luanco, w regionie Asturia, w Hiszpanii. Pierwsze śluby zakonne złożył 3 września 1978 r., a wieczyste 17 czerwca 1984 r. w Santiago de Compostela. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 lipca 1987 r. w León. Nowemu Ks. Generałowi życzymy wielu łask od Boga, opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych i św. Jana Bosko w kierowaniu Zgromadzeniem Salezjańskim.
 4.  
  W poniedziałek, 31 marca, po Mszy wieczornej ucałowanie relikwii św. Jana Bosko.
 5.  
  We wtorek, 1 kwietnia, o godzinie 17.30 wypominki, a o godzinie 18.00 Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Prosimy o składanie karteczek z imionami zmarłych.
 6.  
  W I Czwartek, 3 kwietnia, o godzinie 17.30 nabożeństwo powołaniowe, a o godzinie 18.00 Msza św. w intencji ministrantów i ich rodziców.
 7.  
  W I Piątek, 4 kwietnia, odwiedziny chorych od godziny 8.00. Spowiedź dla dzieci od godziny 16.15.
 8.  
  W piątek, 4 kwietnia, nabożeństwo Drogi Krzyżowej: dla dzieci o godzinie 16.40 i dla dorosłych o godzinie 17.30. Nie będzie Drogi Krzyżowej dla młodzieży o godzinie 19.15, gdyż młodzież z naszej parafii udaje się na Diecezjalne Czuwanie Młodych do kościoła NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Czuwanie modlitewne rozpoczyna się o godzinie 19.00.
 9.  
  W przyszłą niedzielę, 6 kwietnia, w naszej parafii rozpoczynają się rekolekcje parafialne. Rekolekcje wielkopostne wygłosi Ks. Sebastian Połoński, salezjanin. Módlmy się o potrzebne łaski i światło Ducha Świętego dla ks. Rekolekcjonisty Sebastiana oraz wszystkich parafian. Program rekolekcji zamieszczony jest w gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej naszej parafii..
 10.  
  Od niedzieli, 6 kwietnia, Msze święte w soboty o godzinie 18.00 oraz Msze niedzielne i świąteczne będą odprawiane w nowym kościele.
 11.  
  Od dzisiejszej Niedzieli Wielkiego Postu do Niedzieli Palmowej można składać do wystawionego kosza (stojącego obok ołtarza) trwałe produkty żywnościowe. Z tych produktów Caritas parafialna pragnie przygotować paczki świąteczne dla biednych i potrzebujących pomocy rodzin z naszej parafii.
 12.  
  Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w okresie Wielkiego Postu rozprowadza świece - Paschaliki wielkanocne. Świece można kupić w przedsionku kaplicy lub w zakrystii. Dochód z tych świec jest przeznaczony na urządzenie świąt najuboższym. Światło tej świecy symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa. Niech jej ciepły promień przypomina o gotowości dzielenia się miłością ze wszystkimi, zwłaszcza z tymi, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Świece te będziemy uroczyście zapalać w czasie Wigilii Paschalnej oraz w czasie uroczystego śniadania wielkanocnego.
 13.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.


III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 23.03.2014

 1.  
  Dzisiaj o godzinie 15.00 zostanie odprawiona Msza Jubileuszowa w intencji małżeństw, które w miesiącu lutym obchodzą kolejną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Po Mszy świętej nabożeństwo i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Natomiast o godzinie 17.15 Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i z kazaniem pasyjnym.
 2.  
  W poniedziałek, 24 marca, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. O godzinie 17.30 nabożeństwo maryjne, a od godziny 20.15 adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Apelem Jasnogórskim.
 3.  
  We wtorek, 25 marca, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość ta jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego zapraszamy na uroczyste ślubowanie podczas Mszy św. o godzinie 18.00. Formularze można odbierać w zakrystii lub kancelarii.
 4.  
  W piątek zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej: dla dzieci o godzinie 16.40, dla młodzieży o godzinie 19.15 i dla dorosłych o godzinie 17.30.
 5.  
  W piątek, 28 marca, o godzinie 20.00 odbędzie się nabożeństwo UWIELBIENIA JEZUSA. Zapraszamy wszystkich parafian, a zwłaszcza młodzież
 6.  
  Dyrekcja Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile przy ul. Dembowskiego 4 zaprasza uczniów oraz ich rodziców w sobotę, 29 marca, od godziny 10.00 do 13.00 nas Dzień Otwartych Drzwi. Szkoła zapewnia uczniom: wychowanie w duchu katolickim, wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i miłą atmosferę.
 7.  
  Salezjańska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi serdecznie zaprasza w dniu 30 marca 2014 roku w godzinach 10.00 - 14.00 na Dzień Otwartych Drzwi. Szkoła zapewnia edukację na wysokim poziomie i wychowanie katolickie w duchu św. Jana Bosko.
 8.  
  Wzorem ubiegłego roku prosimy Drogich Parafian o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, z zaznaczeniem kodu identyfikacyjnego parafii św. Jana Bosko w Pile – P 21 lub Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile – S 05. Ulotki z wyjaśnieniem znajdują się na półce z gazetami.
 9.  
  Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty plastyczne, które odbędą się w Oratorium w sobotę, 29 marca, w godzinach od 10.00 do 18.00. W ramach warsztatów wykonywane będą prace metodą decoupage. Uczestnicy warsztatów mogą przynieść przedmioty, które chcieliby ozdobić podczas zajęć: butelki, pudełka, pojemniki itp. Ponadto w programie warsztatów gry i zabawy, obiad oraz wyjście do kina. Informacje szczegółowe na temat wyjścia do kina w czwartek na stornie Oratorium na facebook'u oraz na tablicy ogłoszeń przed Oratorium. Koszt udziału w warsztatach wynosi 20 zł. Zapisy do piątku, 28 marca, w Oratorium.
 10.  
  Zapraszamy także dzieci i młodzież na wycieczkę do Poznania, w sobotę, 5 kwietnia. W programie spektakl dla dzieci w Teatrze Muzycznym, obiad oraz wizyta w kościele i oratorium przy ul. Wronieckiej, do którego uczęszczali święci patronowie naszego Oratorium - Piątka Poznańska. Wyjazd o godzinie 9.00, powrót ok. godziny 18.00. Koszt to jedyne 30 zł. Zapisy w Oratorium do niedzieli, 30 marca.
 11.  
  Za tydzień nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni – przesunięcie wskazówek zegarów o 1 godzinę do przodu ( z 2 na 3).
 12.  
  Pragniemy poinformować Parafian, że od niedzieli, 6 kwietnia, Msze święte niedzielne i świąteczne będą odprawiane w nowym kościele.
 13.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.


II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 16.03.2014

 1.  
  Dzisiejsza II Niedziela Wielkiego Postu kieruje nasz wzrok na Chrystusa uwielbionego, abyśmy nie zapominali, że trud, którego doświadczamy obecnie, nie jest pozbawiony sensu, lecz ma nas prowadzić do udziału w chwale Bożej.
 2.  
  Obchodzimy dziś dzień modlitw za misje i misjonarzy. Wpatrując się w przemienione oblicze Jezusa, nie możemy zapominać, że na świecie wciąż są ludzie, do których nie dotarła jeszcze dobra nowina o zbawieniu. Ofiary składane do puszek przeznaczone są na potrzeby Dzieła Pomocy Misjom.
 3.  
  Dzisiaj o godzinie 17.15 Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i z kazaniem pasyjnym.
 4.  
  We wtorek, 18 marca, obchodzi swoje imieniny Ks. Bp Ordynariusz Edward Dajczak. Ks. Biskupowi życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi w kierowaniu Diecezją Koszalińsko-Kołobrzeską.
 5.  
  W środę, 19 marca, przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Św. Józef spełnił szczególną rolę wobec Pana Jezusa, będąc Jego opiekunem. W tym dniu będziemy się szczególnie modlić za ojców i opiekunów rodzin. Tego dnia obchodzi swoje imieniny nasz współbrat, ks. Józef, kapelan szpitala. Msza święta w intencji ks. Józefa zostanie odprawiona o godzinie 18.00, po Mszy złożymy życzenia Solenizantowi.
 6.  
  W środę, 19 marca, w parafii św. Józefa zostanie odprawiona suma odpustowa o godzinie 18.00.
 7.  
  Księża Salezjanie serdecznie zapraszają młodzież i osoby dorosłe na cykl spotkań, które prowadzą do pogłębienia życia religijnego – na tzw.”Seminaria Odrodzenia Życia Chrześcijańskiego”. Pierwsze spotkanie rozpocznie się we wtorek 18 marca 2014 roku Mszą Świętą o godzinie 18.00 w kościele pw. Św. Rodziny. Więcej informacji na plakacie.
 8.  
  W piątek, 21 marca, zapraszamy wszystkich parafian, dzieci i młodzież na Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii. Nabożeństwo odbędzie się bezpośrednio po Mszy wieczornej. Prosimy parafian o przyniesienie ze sobą świec ( zniczy nagrobnych).W piątek będzie tylko jedna Droga Krzyżowa, nie będzie nabożeństwa o godzinie 16.40. 17.30 i 19.15.
 9.  
  Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej zaprasza na konferencję pod hasłem „Etyka w opiece nad chorym”. Konferencja odbędzie się w sobotę, 22 marca, o godzinie 10.00 w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.
 10.  
  Duszpasterstwo akademickie w Pile zaprasza wszystkich chętnych na wielkopostne rekolekcje pod hasłem ”SZKODA CZASU, ZACZNIJ ŻYĆ”. Odbywać się one będą w terminie 23 - 26 marca od godziny 19.00 w Kaplicy duszpasterstwa akademickiego na Osiedlu Górnym. Szczegóły na ulotkach i plakacie.
 11.  
  Drodzy Parafianie w tym roku wzorem „paczki z serduszkiem” na mikołajki chcemy obdarować upominkami świątecznymi na Wielkanoc najbardziej potrzebujące dzieci z naszej parafii. Dlatego na stoliku obok prezbiterium przygotowaliśmy ok. 40 jajeczek z napisem „Jacek” lub „Agatka” i podanym numerem paczki oraz wiekiem dziecka. W ten sposób można wybrać jedno z jajeczek i przygotować paczkę dla dziecka znając Jego wiek i płeć. Przygotowane paczki ( z włożonym w środku jajeczkiem) prosimy przynosić do zakrystii lub kancelarii do niedzieli 6 kwietnia. Rozdanie paczek nastąpi w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia. Polecamy naszych najmłodszych Waszej pamięci i gorącym sercom..
 12.  
  Pragniemy poinformować, że prowadzone są zapisy do klas pierwszych gimnazjum i liceum salezjańskiego. Sekretariat szkoły czynny jest od godz.7.45 - 14.45. Drzwi Otwarte Szkoły odbędą się w sobotę, 29 marca, od godziny 10.00 do 13.00, natomiast w Salezjańskiej Szkole Podstawowej w niedzielę, 30 marca, od godz. 10.00 do 14.00. Serdecznie zapraszamy.
 13.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia, a szczególnie Ks. Biskupowi Edwardowi, Ks. Kapelanowi Józefowi Balawandrowi oraz Ks. Józefowi Dubińcowi, byłemu proboszczowi życzymy wielu łask od Boga oraz opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych. Dołączamy dar naszej modlitwy.


I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 9.03.2014

 1.  
  Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Zwłaszcza w pierwszej części tego okresu, tj. do piątej niedzieli Wielkiego Postu, jesteśmy zachęcani do tego, by szczególnie skupić się na nawróceniu, zmianie naszego postępowania.
 2.  
  Dzisiaj o godzinie 17.15 pierwsze w tym roku Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Ofiary zbierana na tacę w czasie Gorzkich Żali zwyczajem lat ubiegłych przeznaczone są na zakup kwiatów do Bożego Grobu.
 3.  
  W okresie Wielkiego Postu w naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane w piątek: dla dzieci o godzinie 16.40, dla młodzieży o godzinie 19.15 i dla dorosłych o godzinie 17.30.
 4.  
  Wierni uczestniczący w Gorzkich Żalach jak również w nabożeństwie Drogi Krzyżowej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.
 5.  
  Przez okres Wielkiego Postu przed ołtarzem stoją puszki na ofiary, jako jałmużna postna, przeznaczona dla biednych i potrzebujących z naszej parafii oraz na kwiaty do Bożego Grobu.
 6.  
  Dziękujemy za ofiary składane dzisiaj na tace przeznaczone na dalsze inwestycje w kościele oraz za ofiary składane do puszek na remont Kaplicy w Szpitalu Specjalistycznym.
 7.  
  We wtorek, 11 marca, w nowym domu zakonnym o godzinie 19.00 obędzie się zebranie Rady Wychowawczo-Duszpasterskiej.
 8.  
  W środę o godzinie 17.30 nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.
 9.  
  W czwartek, 13 marca, przypada pierwsza rocznica wyboru papieża Franciszka. Polecajmy Panu Bogu Ojca Świętego i jego służbę Kościołowi
 10.  
  Księża Salezjanie serdecznie zapraszają młodzież i osoby dorosłe na cykl spotkań, które prowadzą do pogłębienia życia religijnego – na tzw.”Seminaria Odrodzenia Życia Chrześcijańskiego”. Pierwsze spotkanie rozpocznie się we wtorek 18 marca 2014 roku Mszą Świętą o godzinie 18.00 w kościele pw. Św. Rodziny. Więcej informacji na plakacie.
 11.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.


VIII NIEDZIELA ZWYKŁA - 2.03.2014

 1.  
  Dzisiaj o godz. 10.30 konferencja i zmiana tajemnic różańcowych, a o godz. 11.00 Msza św. w intencji Członków Żywego Różańca.
 2.  
  W Środę Popielcową posypaniem głów popiołem rozpoczynamy Wielki Post. Msze święte w naszej parafii o godzinie: 7.00, 9.00 (gimnazjum salezjańskie), 11.00 ( liceum), 16.40, 18.00 i 19.30.
 3.  
  Przypominamy, że w Środę Popielcową wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.
 4.  
  W Wielkim Poście w każdy piątek zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej: dla dzieci o godz.16.40 , dla dorosłych o godz. 17.30, a dla młodzieży o godz.19.15. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17.15. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 5.  
  We wtorek, 4 marca, o godzinie 17.30 wypominki, a o godzinie 18.00 Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Prosimy o składanie karteczek z imionami zmarłych.
 6.  
  We wtorek, 4 marca, o godzinie 19.00 zebranie grupy paliatywnej.
 7.  
  W I Czwartek, 6 marca, o godzinie 17.30 nabożeństwo powołaniowe, a o godzinie 18.00 Msza św. w intencji ministrantów i ich rodziców.
 8.  
  W czwartek, 6 marca, po Mszy wieczornej w nowym domu zakonnym odbędzie się spotkanie organizacyjne dla animatorów przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania, a w niedzielę, 9 marca, po Mszy o godzinie 15.00 konferencja dla młodzieży i ich rodziców.
 9.  
  W I Piątek, 7 marca, odwiedziny chorych od godziny 8.00.
 10.  
  W przyszłą niedzielę, 9 marca, kazania o tematyce uzależnień, zagrożeń moralnych i duchowych wygłosi Ks. Marek Poryzała - duszpasterz zagubionych moralnie. Po Mszach św. można będzie nabyć jego autorskie książki i złożyć do puszki datek na cele ewangelizacyjne.
 11.  
  Komitet Społeczny wsparcia remontu Kaplicy w Specjalistycznym Szpitalu w Pile informuje, że pozostało jeszcze do zapłacenia za wykonane prace 18.000 zł. Stąd w przyszłą niedzielę, 9 marca, w naszej parafii zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na remont kaplicy w szpitalu.
 12.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.


VII NIEDZIELA ZWYKŁA - 23.02.2014

 1.  
  Dzisiaj obchodzimy w naszej parafii Salezjański Dzień Misyjny, w czasie którego pragniemy pochylić się nad praca ewangelizacyjną salezjanów, salezjanek i woluntariuszy na wszystkich kontynentach świata. W tym szczególnym czasie ogarniajmy modlitwą wszystkich naszych misjonarzy i wolontariuszy przebywających na misjach. Wsparcie duchowe jest im niezwykle potrzebne w pokonywaniu trudów misyjnej służby. To właśnie modlitwa daje im siłę, by każdego dnia na nowo podejmować wysiłek, aby z radością i miłością służyć Bogu i bliźniemu. Ofiary składane do puszek przeznaczone będą na potrzeby misji salezjańskich.
 2.  
  Dzisiaj o godzinie 15.00 zostanie odprawiona Msza Jubileuszowa w intencji małżeństw, które w miesiącu lutym obchodzą kolejną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Po Mszy świętej nabożeństwo i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
 3.  
  W poniedziałek, 24 lutego, od godziny 7.30 rozpoczyna się w naszej parafii całodobowa Adoracja Najświętszego Sakramentu. W czasie adoracji będzie można skorzystać ze spowiedzi św. Zapraszamy wszystkich parafian na spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym. Program adoracji wywieszony jest w gablocie ogłoszeń. Także jutro przypada comiesięczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Nabożeństwo o godzinie 17.30, Adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 20.15, a Apel Jasnogórski o godzinie 21.00. Serdecznie zapraszamy.
 4.  
  W poniedziałek, 24 lutego, w auli Szkół Salezjańskich przy ul. Dembowskiego 4 o godzinie 19.00 odbędzie się Koncert Tadeusza Polkowskiego „Tadka” o Żołnierzach Wyklętych w ramach trasy koncertowej Burza 2014.
 5.  
  W piątek, 28 lutego, po Mszy wieczornej ucałowanie relikwii św. Jana Bosko.
 6.  
  Nabożeństwo UWIELBIENIA JEZUSA od będzie się w najbliższy piątek, 28 lutego, o godzinie 20.00 w kaplicy parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian, a szczególnie młodzież.
 7.  
  W nowym semestrze w naszym Oratorium ruszyło Koło Taneczno-Teatralne. Zajęcia z tańca ulicznego zaczynają się w każdy piątek o godzinie 15.30, a po nim będzie część teatralna.
 8.  
  W przyszłą niedzielę, 2 marca, o godzinie 10.30 konferencja i zmiana tajemnic różańcowych, a o godzinie 11.00 Msza św. w intencji Członków Żywego Różańca.
 9.  
  Zapraszamy chętnych parafian na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach od 27 kwietnia do 5 maja 2014 r. Informacje i zapisy u Ks. Szymona.
 10.  
  Wzorem ubiegłego roku prosimy serdecznie Parafian o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, z zaznaczeniem kodu identyfikacyjnego naszej parafii – P 21 lub Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile – S 05. Ulotki z wyjaśnieniem znajdują się na półce z gazetami.
 11.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
 12.  
  W minionym tygodniu odszedł do Boga:
  śp. Iwona Kiereta, żyła 49 lat, zam. Piła, ul. Czarnieckiego 34
  Wieczny odpoczynek racz mu jej Panie.


VI NIEDZIELA ZWYKŁA - 16.02.2014

 1.  
  W dzisiejszą, szóstą niedzielę, Jezus kontynuując swoje nauczanie określane jako „Kazanie na górze”, zwraca naszą uwagę na relacje międzyludzkie, rodzinne i przyjacielskie. Warto, byśmy się im przyjrzeli. Może jest coś, co można by w tych relacjach ulepszyć, poprawić. A może jest coś, co należałoby naprawić? Wykorzystujmy w tym celu czas, który jest nam dany, nie tylko w rozpoczynającym się dziś tygodniu.
 2.  
  We wtorek, 18 lutego, o godzinie 19.00 odbędzie się zebranie Rady Wychowawczo-Duszpasterskiej w nowym domu zakonnym.
 3.  
  W środę o godzinie 17.30 nabożeństwo maryjne, w piątek do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 4.  
  W piątek, 21 lutego, o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza święta za żyjących i zmarłych Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci.
 5.  
  W sobotę, 22 lutego, obchodzimy święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w modlitwie o Ojcu Świętym Franciszku.
 6.  
  W przyszłą niedzielę, 23 lutego, o godzinie 15.00 zostanie odprawiona Msza Jubileuszowa w intencji małżeństw, które w miesiącu lutym obchodzą kolejna rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii.
 7.  
  W przyszłą niedzielę rozpoczynamy w całym regionie pilskim społeczne obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych, którym m.in. patronuje nasza parafia. Po Mszach świętych, 23 marca, młodzież rozprowadzać będzie materiały poświęcone obchodom, książkę z biogramami żołnierzy narodowego podziemia z lat 1939 – 1956, którzy po wojnie zamieszkiwali w naszym regionie i inne publikacje. Dochód będzie w całości poświecony na pokrycie kosztów organizacyjnych wykładów, koncertów i pokazów filmowych, które w tych dniach odbędą się w naszym mieście.
 8.  
  Wzorem ubiegłego roku prosimy serdecznie Parafian o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, z zaznaczeniem kodu identyfikacyjnego naszej parafii – P 21 lub Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile – S 05. Ulotki z wyjaśnieniem znajdują się na półce z gazetami.
 9.  
  Zespół Szkół nr 1 w Pile zgłosił do projektu „ Poprawa estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej poprzez modernizację infrastruktury komunikacyjnej oraz likwidację barier architektonicznych w mieście Pile” – chodnik przed szkołą do ulicy Wiosny Ludów. Głosować można osobiście wypełniając druk zgłoszenia w Bibliotece- Filia nr 7 Aleja Poznańska 91 lub za pośrednictwem strony internetowej www.konsultacje.pila.pl. Głosowanie będzie trwało od 17 do 23 lutego 2014 r. Upoważnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach – głosowaniu są osoby zameldowane w Pile, które w 2014 roku będą miały ukończone 16 lat. Jedna osoba może oddać wyłącznie jeden głos na jedną inwestycję ze swojego osiedla i jedna inwestycję z listy projektów miejskich. Projekty, które w wyniku głosowania uzyskają największe poparcie mieszkańców będą realizowane w 2014 roku z możliwością ukończenia prac w 2015 roku.
 10.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
 11.  
  W minionym tygodniu odszedł do Boga:
  Śp. Leon Nowak, żył 74 lata, zam. Piła, ul. Gnieźnieńska 23
  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.


V NIEDZIELA ZWYKŁA - 9.02.2014

 1.  
  Przeżywamy kolejną, piątą niedzielę w ciągu roku. Słowo Boże uczy nas dzisiaj, że jako chrześcijanie mamy być solą ziemi i światłem świata, czyli tymi, którzy, choć nieliczni, wyznaczają kierunek, w którym należy iść. Pomyślmy zatem, jak realizujemy to zadanie w naszym życiu codziennym. Może warto, byśmy również w gronie rodzinnym się nad tym zastanowili i podzielili się wzajemną refleksją, jak możemy to powierzone nam przez Chrystusa zadanie wypełniać.
 2.  
  We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Świat potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszej kaplicy Mszę św. w intencji chorych będziemy sprawować o godzinie 18.00.Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.
 3.  
  Program Światowego Dnia Chorego, 11 lutego, w kaplicy szpitalnej: godzina 15.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego, okazja do spowiedzi; godzina 16.00 – Msza święta z homilią, udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych obecnym na Mszy oraz chorym na oddziałach.
 4.  
  W środę o godzinie 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej, a w piątek do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie zapraszamy.
 5.  
  Na prośbę Ks. Inspektora Marka Chmielewskiego, Ks. Biskup Ordynariusz Edward Dajczak wyraził zgodę na wykonywanie posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej w kościołach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej koadiutorowi ( bratu zakonnemu) Tomaszowi Kędzierskiemu, na czas pracy w tej diecezji. Br. Tomaszowi gratujemy i życzymy wielu łask od Boga, opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych i św. Jana Bosko.
 6.  
  W piątek, 14 lutego, przypada święto św. Cyryla, mnicha i św. Metodego, biskupa. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W 1980 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy, podnosząc tym samym wspomnienie do rangi święta.
 7.  
  Tego samego dnia przypada również liturgiczne wspomnienie św. Walentego, obecnie przyzywanego jako patrona narzeczonych i zakochanych. Warto jednak pamiętać, by ten dzień nie był jedynie jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.
 8.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.
 9.  
  W minionym tygodniu odeszli do Boga:
  Śp. Henryk Sienkiewicz, żył 82 lata, zam. Piła, ul. Trzcianecka 2
  Śp. Irena Młynarek, żyła 88 lat, zam. Piła, ul. Wysoka 17
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.


IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 2.02.2014
ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

 1.  
  Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego przenosi nas ponownie w klimat Narodzenia Pańskiego. Mamy okazję raz jeszcze spotkać się z naszym Zbawicielem, który przychodzi w postaci Dziecka, aby wybawić nas od panowania grzechu i zła. Dzisiejsze święto zwane jest w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej, bowiem w tym dniu w kościele poświęca się świece zwane gromnicami. Zapalone świece są znakiem kroczenia przez życie w jedności z Chrystusem i w świetle Jego nauki.
 2.  
  Z woli papieża Jana Pawła II od 1997 roku w to święto w Kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.
 3.  
  Dzisiejsze święto kończy również tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach.
 4.  
  We wtorek, 4 lutego, o godzinie 17.30 wypominki, a o godzinie 18.00 Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach. Prosimy o składanie karteczek z imionami zmarłych.
 5.  
  W środę o godzinie 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, a w piątek do Serca Pana Jezusa.
 6.  
  W I Piątek miesiąca odwiedziny chorych od godziny 8.00.
 7.  
  W piątek, 7 lutego, o godzinie 18.00 w parafii św. Antoniego w Pile rozpoczyna się Weekendowy Kurs Przedmałżeński. Zakończeniu kursu w niedzielę.
 8.  
  W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w środę – św. Agatę, dziewicę i męczennicę; w czwartek – św. Pawła Miki i Towarzyszy, pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu.
 9.  
  Ze względu na trwające ferie zimowe w naszym mieście, w przyszłą niedzielę 9 lutego o godzinie 15.00, nie będzie spotkania bierzmowanych oraz konferencji dla ich rodziców.
 10.  
  Wzorem ubiegłego roku prosimy serdecznie Parafian o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, z zaznaczeniem kodu identyfikacyjnego naszej parafii – P 21 lub Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile – S 05. Ulotki z wyjaśnieniem znajdują się na półce z gazetami.
 11.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.


III NIEDZIELA ZWYKŁA - 26.01.2014

 1.  
  Dzisiaj o godzinie 15.00 Msza św. w intencji małżeństw, które w miesiącu styczniu obchodzą kolejną rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Po Mszy świętej nabożeństwo i modlitwy w intencji małżeństw i rodzin oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
 2.  
  Dzisiaj nowenna do uroczystości św. Jana Bosko o godzinie 17.30.
 3.  
  W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – bł. Jerzego Matulewicza, biskupa; we wtorek – św. Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła.
 4.  
  W czwartek, 30 stycznia, zapraszamy młodzież na świąteczne spotkanie Ora Animatora ku czci Księdza Bosko. Rozpoczniemy o godzinie 17.30 udziałem w ostatnim parafialnym nabożeństwie Nowenny. Po nabożeństwie zapraszamy na radosne świętowanie do Oratorium.
 5.  
  W piątek, 31 stycznia, przypada uroczystość odpustowa w czasie której uczcimy Patrona naszej parafii – św. Jana Bosko. Sumę odpustową o godzinie 18.00 odprawi i kazanie wygłosi Ks. Józef Dubiniec. Na tę Mszę św. zapraszamy wszystkich parafian, grupy parafialne, dzieci oraz młodzież. Tego dnia można uzyskać odpust zupełny.
 6.  
  W piątek, 31 stycznia, zapraszamy dzieci na świętowanie Uroczystości Księdza Bosko w Oratorium. Gry i zabawy z nagrodami rozpoczną się o godzinie 16.00, a zakończą udziałem we Mszy Świętej odpustowej o godzinie18.00.
 7.  
  Są jeszcze wolne miejsca na zimowisko w Oratorium. Chętnych prosimy o kontakt z ks. Szymonem do 31.01.
 8.  
  W dniach 12-16 lutego grupa animatorów naszego Oratorium uda się na wyjazd formacyjny do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rumi. Gdyby ktoś chciał w jakikolwiek sposób wesprzeć ten wyjazd, prosimy o kontakt z ks. Szymonem.
 9.  
  W pierwszym tygodniu ferii zimowych - od 3 do 8 lutego - w Oratorium Bł. Piątki Poznańskiej odbędzie się zimowisko pod hasłem "Kraina Lodu." Codziennie w godzinach 9.00-13.00 zapraszamy na warsztaty, gry i zabawy sportowe oraz konkursy z nagrodami. Są jeszcze wolne miejsca na zimowisko w Oratorium. Chętnych prosimy o kontakt z ks. Szymonem do 31stycznia.
 10.  
  W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzić święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Począwszy od IX wieku, wierni przynoszą w tym dniu do Kościoła świece, które symbolizują Chrystusa – „ jedyną światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi” ( J 1,9).
 11.  
  W przyszłą niedzielę, 2 lutego, o godzinie 10.30 konferencja i zmiana tajemnic różańcowych , a o godzinie 11.00 Msza święta w intencji Członków Żywego Różańca.
 12.  
  Wzorem ubiegłego roku prosimy Drogich Parafian o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, z zaznaczeniem kodu identyfikacyjnego parafii św. Jana Bosko w Pile – P 21 lub Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile – S 05. Ulotki z wyjaśnieniem znajdują się na półce z gazetami.
 13.  
  Z okazji rozpoczynających w tym tygodniu się ferii zimowych, dzieciom i młodzieży życzymy radosnego i udanego wypoczynku. Niech wszystkim towarzyszu Boże błogosławieństwo i opieka Maryi Wspomożycielki Wiernych.
 14.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Wspomożycielki Wiernych.


II NIEDZIELA ZWYKŁA 19.01.2014

 1.  
  Dziś obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
 2.  
  We wtorek, 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a w środę Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia święta i serdeczna pamięć.
 3.  
  Przed kościołem są do nabycia kalendarze Oratorium.
 4.  
  W środę, 22 stycznia, rozpoczyna się nowenna do św. Jana Bosko. Nowenna codziennie o godzinie 17.30. Patrona naszej parafii uczcimy w piątek, 31 stycznia. Uroczystą sumę o godzinie 18.00 odprawi i kazanie wygłosi Ks. Józef Dubiniec.
 5.  
  W piątek, 24 stycznia, przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa, doktora Kościoła i Patrona naszego Zgromadzenia. Tego dnia obchodzimy także wspomnienie Najświętszej Panny Wspomożycielki Wiernych.
 6.  
  Ze względu na odpust parafialny, nabożeństwo UWIELBIENIA JEZUSA odbędzie się w piątek, 24 stycznia, o godz. 20.00 w kaplicy parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian, a szczególnie młodzież. Nabożeństwo zakończymy Apelem Jasnogórskim.
 7.  
  W sobotę, 25 stycznia, zapraszamy dzieci na Bajkowe Popołudnie od godziny 15.00 do 18.00, a młodzież zapraszamy tego samego dnia na Wieczór Filmowy o godzinie 20.00.
 8.  
  W pierwszym tygodniu ferii zimowych - od 3 do 8 lutego - w Oratorium odbędzie się zimowisko pod hasłem "Kraina Lodu." Codziennie w godzinach 9.00-13.00 zapraszamy na warsztaty, gry i zabawy sportowe oraz konkursy z nagrodami. Koszt 50 zł. Zapisy razem z wpłatą przyjmujemy w Oratorium do niedzieli, 26 stycznia. Liczba miejsc jest ograniczona.
 9.  
  W każdy czwarty wtorek miesiąca w Kaplicy Szpitalnej ( ul. Rydygiera 1) sprawowana jest Msza święta, a po niej „Nabożeństwo o uzdrowienie”. Serdecznie na to spotkanie modlitewne wszystkich chorych z rodzinami zapraszamy. Rozpoczęcie spotkanie o godz. 16.00 modlitwą różańcowa, o godz. 16.30 Msza święta z homilią oraz nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie.
 10.  
  Pilskie Duszpasterstwo Nauczycieli zaprasza nauczycieli, wychowawców, pedagogów i pracowników oświaty na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godz. 18.30 w kościele Świętego Antoniego u oo. Kapucynów. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a następnie w salce parafialnej wspólnym kolędowaniem i rozmową nad Adhortacją” Evangelii gaudium” (Radość Ewangelii).
 11.  
  W przyszłą niedziele, 26 stycznia, przed kaplica będą rozprowadzane wejściówki w cenie 20 zł na spotkanie z ks. Johnem Bashaborą z Ugandy. Spotkanie odbędzie się w środę, 26 lutego 2014 r., od godziny 16.00 do 22.00 w Pile na hali widowiskowo sportowej przy ul. Żeromskiego 90.
 12.  
  Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tygodnia, a szczególnie Ks. Sebastianowi Połońskiemu, naszemu współbratu pracującemu w Salezjańskiej Szkole Podstawowej, życzymy wielu łask od Boga, opieki Wspomożycielki Wiernych i św. Jana Bosko. Do życzeń dołączamy dar modlitwy.
 13.  
  W minionym tygodniu odeszła do Boga:
  Śp. Irena Rembielak, żyła 64 lata, zam. Piła, Al. Poznańska 17
  Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.


NIEDZIELA – ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO 12.01.2014

 1.  
  Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność.
 2.  
  Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy tez włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich.
 3.  
  Chrzty w naszej parafii odbywają się w każdą III niedzielę miesiąca podczas Mszy świętej o godzinie 11.00. W przypadku innego terminu lub problemów wynikających z sytuacji Rodziców – należy termin ustalić z księdzem Proboszczem w kancelarii. Konferencja dla rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka odbywa się w nowym domu zakonnym w piątek ( przed III niedzielą miesiąca) o godz. 17.00. Obecność Rodziców i Chrzestnych obowiązkowa.
 4.  
  W sobotę, 18 stycznia, rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Niech nie pozostanie nam obojętne pragnienie Pana Jezusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy modlił się o jedność swojego Kościoła, świadomy podziałów, jakie mogły nastąpić.
 5.  
  Na terenie naszej parafii kontynuujemy wizytę duszpasterską zwaną kolędą. W bieżącym tygodniu odwiedzimy rodziny mieszkające przy ulicy:

  13 stycznia 2014 (poniedziałek)

  Ulica Rogozińska

  14 stycznia 2014 (wtorek)

  Ulica Zamenhofa (bloki)

  16 stycznia 2014 (czwartek) – zakończenie kolędy

  Ulice: Ceramiczna, Gliniana, Irydowa, Mały Borek, Wapienna, Zamenhofa (domy wolnostojące), Żwirowa oraz kolęda uzupełniająca.
 6.  
  Wzorem ubiegłego roku prosimy Drogich Parafian o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, z zaznaczeniem kodu identyfikacyjnego parafii św. Jana Bosko w Pile – P 21 lub Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile – S 05. Ulotki z wyjaśnieniem znajdują się na półce z gazetami.
 7.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernych.


II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 5.01.2014r.

 1.  
  Liturgia dzisiejszej niedzieli daje nam jeszcze jedną możliwość zatrzymania się nad tajemnicą Boga, który przyszedł, aby zamieszkać z nami, by stać się jednym z nas i aby nas pociągnąć ku sobie, jak mogliśmy usłyszeć w czytaniu z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan. Dzisiejsza niedziela jest zarazem pierwszą niedzielą nowego roku. Zadbajmy zatem o to, by ten rok był przeżywany przez nas w jedności z Bogiem i drugim człowiekiem.
 2.  
  Dzisiaj o godzinie 10. 30 konferencja i zmiana tajemnic różańcowych, a o godzinie 11.00 Msza św. w intencji Członków Żywego Różańca.
 3.  
  Jutro przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. To bardzo ważna uroczystość w okresie Bożego Narodzenia. Jezus bowiem objawia się już nie tylko członkom narodu wybranego, wśród których przyszedł na świat, ale wszystkim ludziom, których reprezentują mędrcy przybywający ze wschodu. Msze święte według rozkładu niedzielnego. Błogosławieństwo kadzidła i kredy na wszystkich Mszach.
 4.  
  Jutro obchodzimy Misyjny Dzień Dziecka. Zechciejmy wspaniałomyślnie i z hojnością otworzyć nasze serca i podzielić się z tymi, do których dopiero dociera Dobra Nowina o zbawieniu. Zadbajmy o to, by uśmiech i szczęście mogły gościć na twarzach wszystkich dzieci, także tych, którym przyszło żyć często w dużo trudniejszych warunkach niż nasze, z dala od zdobyczy cywilizacji, a często także, z powodu braku środków, bez możliwości edukacji czy podjęcia koniecznego leczenia. Zebrane ofiary do puszek przeznaczone są na cele misji.
 5.  
  Okres Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spotkań opłatkowych. Zapraszamy Parafian oraz członków wszystkich Grup Parafialnych na wspólne koledowanie połączone z opłatkiem, które odbędzie się jutro, 6 stycznia, o godzinie 16.00 w auli szkoły salezjańskiej. Prosimy o przyniesienie ze sobą ciasta.
 6.  
  W przyszłą niedzielę świętem Chrztu Pańskiego zakończymy liturgiczny obchód okresu Bożego Narodzenia Pańskiego. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na budowę kościoła.
 7.  
  W czasie trwania kolędy kancelaria parafialna czynna będzie tylko do południa. Spowiedź 15 minut przed Mszą wieczorną.
 8.  
  Rozkład kolędy w tym tygodniu:

  7 stycznia 2014 (wtorek)

  Ulica: Margonińska, Osiedlowa, Platynowa, Spiżowa, Srebrna

  8 stycznia 2014 (środa)

  Ulica: Brzozowa, Chodzieska, Gnieźnieńska, Krótka, Leśna, Półwiejska

  9 stycznia 2104 (czwartek)

  Ulica: Wiosny Ludów

  10 stycznia 2014 (piątek)

  Ulica: Brzechwy, Libelta, Limanowskiego, Rydygiera

  11 stycznia 2014 (sobota)

  Ulica: Dembowskiego, Rogozińska ( domu wolnostojące), Sienkiewicza, Trzcianecka, Wysoka
 9.  
  Solenizantom i Jubilatom tygodnia życzymy wielu łask od Boga i opieki Maryi Wspomożycielki Wiernychna dalszej drodze życia.


UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI 1.01.2014r.

 1.  
  W pierwszy dzień Nowego Roku 2014 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dzisiejsza uroczystość zamyka obchód oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego. Dziś również przypada Światowy Dzień Modlitw o Pokój.
 2.  
  Rozpoczynamy nowy rok kalendarzowy pod okiem i opieką Maryi, która – jak przypomina nam dzisiejsza Ewangelia – zachowywała i rozważała wszystkie te sprawy w swoim sercu. Niech Jej postawa kształtuje także nasze życie, niech uczy nas odczytywania wszystkiego, co się nam przytrafia i w czym uczestniczymy z Bożej perspektywy. Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom życzymy w Nowym Roku wszelkiej pomyślności, zdrowia, szczęścia, wielu sukcesów i spełnienia wszystkich szlachetnych zamierzeń. Niech Bóg Was prowadzi, błogosławi i udziela swojej mocy każdego dnia, a Święta Boża Rodzicielka będzie Matka, Przewodniczką i Wspomożycielką. Do życzeń dołączamy dar modlitwy.
 3.  
  W I Piątek miesiąca, 3 stycznia, odwiedziny chorych od godziny 8.00. Msza pierwszopiątkowa dla dzieci i młodzieży o godzinie 18.00. Spowiedź od godziny 17.30
 4.  
  U progu tego nowego kalendarzowego roku jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2014 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!


OGŁOSZENIA Z 2013r.

© copyright by Parafia pw. św. Jana Bosko w Pile